Vitamin K ve Görevleri

K vitamini kan pıhtılaşması açısında oldukça önemli bir vitamindir. K1, K2, K3 gibi çeşitleri olan vitamin yağda çözünür.  Kan pıhtılaşmasının dışında karaciğerde bir çok önemli göreve yardımcı olmaktadır. Peki bu vitaminin görevleri nelerdir, hangi besinler K vitamini içermektedir ve eksikliği durumunda ne gibi sonuçlar oluşmaktadır?Vitamin K ve Görevleri

K Vitamini ve Görevleri 

K vitamini görevi daha önce söylediğimiz gibi kanın pıhtılaşmasıyla ilgilidir. Karaciğerde oluşan ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir maddenin sentezlenmesi ancak K vitaminiyle mümkündür. Bunun dışında karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesine yardımcı olmaktadır.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini karaciğerdeki bakterilerce üretilmekte olduğundan, bu bakterilerin oluşumuna zarar verecek uzunlukta antibiyotik kullanımı K vitamini eksikliğine neden olmaktadır. Bunun dışında beslenme bozuklukları, karaciğer ve sindirim yolları hastalıkları da K vitamini eksikliklerine neden olmaktadır.  Çok az kalorili diyet yapanlarda da bu durum görülür. Yersiz ve zor dinen burun ve diş eti kanamaları, idrarde kan ve cilt altında görülen mavi-siyah noktalar K vitamini eksikliğinin belirtisidir.

K vitamini fazlalığı da kanın olması gerektiğinden fazla pıhtılaştığı için damar tıkanıklığına neden olmaktadır. K vitamini fazlalığı olan kişilerde en çok göğüs sıkışması görülmektedir.

Besin Kaynağı

Yeşil yapraklı bitkiler K vitamini açısından oldukça zengindir. Örneklemek gerekirse ıspanak, marul, lahana, pancar yaprağı, maydanoz bunlardan bir kaçıdır. Bunun dışında peynir, tereyağı, yaban mersini, tahıllar da K vitamini içermektedir.

Yoğurt, kefir gibi asitlenerek üretilen süt ürünleri de K vitamini üretimini arttırmaktadır.