Tüp Mide Ameliyatı Zararlımıdır ?

Günümüzde fast food yemek alışkanlığı hepimizin sorunlarından birtanesidir. Günlük tempo, çalışma şartları gibi nedenlerden dolayı birçoğumuz fast food yemek tüketmekten vazgeçemiyoruz. Fast food gıda tüketimi bazı sağlık problemlerine yol açabiliyor. İçeriğindeki hayvansal kaynaklı doymuş yağlar kullanılmasıyla birlikte fazla kalori alınmasına neden oluyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenmek obeziteye kadar sürüklüyor.  Kilo problemine karşı geliştirilen diyetler, takviye gıdalar bazen fayda etmeyebiliyor.

Kilolarıyla başa çıkamayan birçok insan çözümü cerrahi yöntemlerde arıyor. Bunlardan bir tanesi de tüp mide ameliyatıdır. Peki tüp mide ameliyatı zararlımıdır? Aşırı şişmanlamanın çözümlerinden biri mide küçültme ameliyatı çeşitlerindendir. Buna net bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü ameliyat sonrası problemlerden bir tanesi, dikkat edilmediği takdirde tekrar kilo alma başlayabilir. Ameliyat sonrası da beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Mide ameliyatı ile ilgili okuduğumuz ya da çevremizden duyduğumuz bilgiler genel olarak mide ameliyatının riskli ama etkili bir yöntem olduğu yönündedir. Ayrıca obezite cerrahisinde yapılan mide ameliyatlarının kalp krizi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Tabiki uzman bir doktor eşliğinde bu amaliyatın yapılıp yapılmaması gerektiği tartışılır. Ve kişi buna karar verir. Çünkü diyet ve diğer yöntemlerde başarısız olan kişiler, artık fazlasıyla rahatsız olmuşlardır ve yinede vazgeçmeden fazla kilolarından kurtulmanın çarelerini aramaya devam ederler. Tüp mide ameliyatı yararlı mıdır zararlı mıdır orası tartışılır. Bu konuda net konuşmak doğru değildir. Çünkü obezite sorunu yaşayan insanlarında metabolizmaları birbirinden farklıdır. Tüp mide ameliyatı da ciddi bir ameliyat olduğu için ameliyatı yaptıracak olan kişi doğru karar vermelidir.

Bu yola çıkan bir hasta ameliyat olmadan önceki yeme alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmesine dikkat etmelidir. Bu tarz ameliyatlarda midenin bir bölümü alındığı için geriye dönüş olmadığı bilinmelidir.