Tavuk Döner , Et Döner Kaç Kaloridir ?

Adından bahsedilince bile iştahımızı kabartan döner hem kırmızı et ile hemde tavuk eti ile bizlere yapılarak bizlere sunuluyor. Vejeteryan olanların asla lezzetini bilemeyeceği bu yemek bazılarımızın vazgeçilmezi konumunda. Fast food yiyecekler hazır yemek olmaları açısından sağlıksız yiyecekler kategorisine girmeye yetiyor. Annelerimizin de dediği gibi hiçbir yemek ev yemeklerinin yerini tutmaz. Severek yediğimiz bu  yiyecekler aslında istemeden olsa bizleri belli rahatsızlıklara aday haline getiriyor. Obazite ,diyabet gibi metabolik rahatsızlıklara sürüklüyor. Fakat yine de günlük koşturmaca, iş, okul temposu bizi hazır yiyeceklere mecbur bırakıyor. Şimdi ele aldığımız bu iki yiyeceğe bakalım.

Peki tavuk döner, et döner kaç kalori? Bunu iki şekilde açıklayacağız. Birincisi tavuk döner kaç kaloridir? 1 kişilik 1 porsiyon tavuk dürüm 305 kaloridir. Tavuk derisinin yağ oranı çok fazladır ve midede erimesi çok zordur aynı zamanda ekstra kilo aldırır. Tavuk döneri beyaz ekmek arasında yemek sağlık açından uygun olmayacaktır. Tavuk eti yağsız olarak, ızgara şeklinde tüketildiği zaman kalori bakımından daha az olacaktır. Genellikle diyetisyenler, kilo kontrolünü koruyan kişiler için diyet listelerine yağsız ızgara tavuğu da dahil ederler. Ve yanına yağsız, az kalorili bir salata..

Ayrı bir lezzet olan et döner kaç kaloridir? 1 porsiyon et döner 438 kaloridir. Et döneri de aynı şekilde yüksek kalori içermektedir. Kalorisi itibariyle diyet yapan kişilere döner yemeleri tavsiye edilmez. Belirtmeliyiz ki yediğiniz dönerin yapıldığı yerin temiz ve uygun sağlık koşullarına uygun şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Bu noktada kırmızı etin  veya tavuk etinin kalitesi çok önemlidir. O yüzden içinize şüphe düşmeyecek, bilindik bir yerde yemenizi öneririz. Çünkü sağlık açısından yediğimiz gıdaların nerelerde ne koşullarda yapıldığı herşeyden önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz. Ve midemize değer vermeliyiz 🙂