Ramazanda Kilo Vermek

Ramazanda kilo vermek için bir çok insan çaba sarf etmektedir. Ramazan ayı gereği yaklaşık 12 saatten fazla aç kalan insanlar bu süreci hem dini vecibelerini yerine getirmek hem de kilo vermek için değerlendirmek isterler. Ramazan ayı sahur ve iftardan oluşan iki öğün şeklindedir.Bu beslenme şekli ünlü doktorlardan Canan Karatay’ın önerdiği beslenme şeklidir. Eğer iki  öğün beslenerek ramazanda kilo vermek Canan Karatay gibi beslenmeyi düşünerek sağlanabilir. Ramazan sürecinde  en büyük sorun yemekten çok suyun tüketimidir. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı 2.5 litre kadarken  bu miktar ramazan ayında zor tüketilmektedir. Eğer ramazan ayı boyunca su tüketimini 2.5 litrede tutarsanız ve dengeli beslenirseniz kilo verme konusunda aşama kaydedebilirsiniz.

Ramazanda kilo vermek için diyet yapmak yerine sağlıklı tüketim sağlamak hem sizi strese sokmaz hemde dengeli olarak kilo vermenizi sağlar. Ramazanda kilo vermenin yolları arasında en önemlisi sağlıklı beslenmektir. Örneğin; sahurda hafif ve uzun süre tok tutucu yiyecekler tüketebilirsiniz. Bunlar içinde protein ve lif oranı yüksek besinleri tercih edebilirsiniz.Ramazanda kilo vermek için ne yapmalı sorusunun yanıtı ise kesinlikle doğru iftar alışkanlığındır. Eğer iftar sofrasından tüm yemekleri yediğiniz halde 15 dakika gibi kısa bir sürede kalkıyorsanız kilo almanız kaçınılmaz olur.

Ramazanda öncelikle 1 bardak su ve hurma ile oruç açılır daha sonra çorba içilerek 10 dakika ara  verilir. 10 dakika sonra 4 yemek kaşığı kadar az yağlı ana yemek ve salata tüketilerek yarım saat sonra da haftada 1 kez olmak koşuluyla sütlü tatlı yenebilir. Kısacası ramazan ayında kilo vermek için iftar sofrasında aralıklı yemek yemeyi tercih etmeli ayrıca uzun çiğneme tekniği kazanmalısınız.