Potasyum Ve Çinko Mineralerinin Faydaları

Potasyum, vücudun sıvı düzeyi ile asit-baz dengesinin ve milyarlarca hücrenin kontrolünde rolü olan bir elektrolit mineraldir. potasyum, hücre içinde tutulur ve hücre dışında kalan kısmı sodyum ile dengelenir.Potasyum Ve Çinko Mineralerinin Faydaları

 

  • Potasyum, bazı diüretik tedaviler gören kişilerde eksiktir ve bu bireyler potasyum desteğine gereksinim duyabilirler. Ne var ki bütün diüretikler potasyumu azaltmadığı ve bazıları da onun vücutta birikmesini kolaylaştırdığı için önce doktor tavsiyesi alınmalıdır.
  • Atletler ya da elleriyle çalışan işçiler de ter yoluyla önemli miktarda potasyum kaybedebilir ve diğer minerallerle birlikte potasyum desteğinden yararlanabilirler.
  • Bazı antibiyotiklerin uzun süre kullanımı potasyumu azaltabilir ve destek alımını gerekli kılar.
  • Genellikle sağlığı yerinde olan ve yukarıdaki durumlara uymayan kişilere, tam içerikli multivitamin ve mineral tabletinin bir parçası olduğu durumlar hariç, normal koşullarda potasyum önerilmez.

Besin Kaynakları;

Kahve, Patates Kızartması, kuru üzüm, patates, karnabahar, domates, tavuk, ekmek, bezelye, portakal, süt, yumurta, peynir, çedarda bulunur.

Erişkin vücudunun çinko içeriği yaklaşık 2-3 gr’dır ve bu mineral en fazla kaslar, karaciğer,böbrekler ve gözlerde bulunur. Erkeklerde prostat bezi ve spermde de büyük miktarda çinko bulunur.

Destek Nedenleri;

Çinko ve Akne : Ergenlik çağında, hormon üretimi artışına bağlı olarak çinko gereksimini de artar. Çinko desteğinin, aknesi olan bazı kişilerde etkili olduğu görülmüştür. ama gerçekten iyi bit düzelme kaydedilmesinden önce destek alımı 12 hafta sürdürecektir.

Çinko ve Hamilelik: Hamile kadınların çinko durumu, ceninin ihtiyaçlarından ötürü artabilir. demir ve folik asitle birlikte çinko desteği doktor onayıyla alınmalıdır.

Çinko ve vejetaryenler: Vejetaryen diyetindeki lifli bitkisel besinlerde bulunan fitat çinkoya bağlandığı ve onu vücudun yararlanamayacağı hale getirdiği için, çinko yok olma eğilimindedir. Bu nedenle tek başına ya da bir multi-formülanın bir bölümü olarak çünkü desteği önerilebilir.