Mideyi Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Fazla kiloların dış görünüşten ziyade meydana getirdiği problemlerin en önemlisi sebep olduğu hastalıklardır. Fazla kiloların sebep olacağı problemlerin önüne geçebilmek için birçok yol ve yöntem deneriz.Fakat kilo kontrolü sağlamak sanıldığı kadar çabuk ve kolay olmaz.

Kilo kontrolünü sağlamak için her zaman tavsiye edilen en doğru öneri, sağlıklı ve dengeli beslenmek, bununla birlikte yürüyüş ve egzersizler yapmak olacaktır. Yemek yemeyi keyifli hale getirenler için biraz zor olsa da sağlıklı yaşam için bazı şeylere dur demeliyiz. İştahımızı kabartan yiyeceklerden, her ne kadar lezzetli olsalar da uzak durmakta fayda var. Peki iştahımızı kesecek ya da gün içinde mideyi tok tutan besinler nelerdir?

Elma; vitamin ve mineraller bakımından zengin, lifli içeriği sayesinde tok tutan bir meyvedir.Enerji verir. Ara öğünlerde yemek için tercih edilebilir.

Salata; marul,salatalık ve diğer yeşil yapraklı sebzeler diyet programınızda size faydalı olabilir. Bu besinlerin sinirimi yavaştır. Bu yüzden yedikten sonra uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yulaf Ezmesi; Sizi daha uzun süre tok tutacak besinlerin başında gelir.Yulaf ezmesi içinde bulunan karbonhidratların vücut tarafından yakılması daha uzun sürer ve diğer öğüne kadar gereken enerjiyi sağlar. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Yeşil Çay; Öğünler arasında içeceğiniz 1 bardak yeşil çay açlık hissini bastırmanıza yardımcı olabilir.

Haşlanmış Patates; uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Haşlanmış yumurta; yumurta protein bakımından zengin olduğundan sebzelerle birlikte tüketildiğinde sağlık açısından yararlı olur. Gün içinde fazla acıkmamanızı sağlar.

Açlığınızı bastırabilmek için yapmanız gereken birkaç öneri daha;  her öğünde, özellikle kahvaltıda protein bakımından zengin gıdalar tüketin. İyi bir kahvaltı sizi gün boyu tok tutabilir. Yumurta, organik yoğurt veya süzme peynir gibi kaliteli protein kaynaklarını kahvaltınızda kullanabilirsiniz. Kraker, cips, nişastalı gıdalar gibi rafine karbonhidratları tüketmekten kaçının.Düzenli uyuyun. Uykunuzu alamazsanız enerjiniz düştüğü için daha çok aç hissedersiniz.