Kefir kilo aldırır mı?

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz ve sağlıklı olduğu söylenen içeceklerden biride kefir olmuştur. Ana maddesi süt olan kefir aynı zamanda bağışıklık sistemini düzenleme, sindirim sorunlarını gidermeye ve özellikle kabızlık gibi toplumda sıkça rastlanan şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olduğu söylenmektedir. Sütten farklı olan ve ayrana benzer kıvama sahip olan kefir aynı zamanda kişilerin akılda kilo alma üzerindeki etkisini merak ettirmiştir. Öncelikle kefirin kilo alma ya da kilo verme üzerinde ki etkisinden bahsetmeden önce kefirin ne olduğu ile ilgili kısa bir bilgi paylaşalım.

Kefir; ilk olarak Kuzey Kafkasya da keşfedilen ve zamanla tüm Dünya’ya yayılan kefir, Kafkasların sağlıklı ve uzun süre yaşamalarından dolayı aynı zamanda gençlik iksiri ve yaşam iksiri olarak da bilinmektedir. Ana maddesi süt olan fakat sütten farklı bir lezzete sahip olan kefir, süte nazaran daha koyu kıvamlı yani boza kıvamında olan ve lezzet olarak sodalı ayranı anımsatan hafif asitli bir özelliğe sahip sağlıklı bir içecektir. Uzun süredir birçok kişi tarafından tüketilen ve özellikle sağlıklı olması nedeniyle kişilerin dikkatini çeken kefir, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler tarafından tüketilmiştir. Rusya’da yapılan bir araştırmada yoğurtta 2 adet olan probiyotik bakterinin kefirde 25-30 adet olduğunun tespit edilmesi üzerine tanınmış ve popülaritesi giderek artmış İskandinav ülkelerinde, Avrupa’da, ardından Amerika ve Japonya’da üretilmiştir. Yoğurttan daha besleyici olan kefir içerisinde; protein, B vitamini, temel mineraller, B1, B12 ve K vitaminleri yönünden oldukça zengin bir içecektir. Özellikle sindirim sistemine yerleşen ve metabolizmayı yavaşlatan mikroorganizmaların bağırsaklarda yer edinmesine engel olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı içecekler arasına girmeyi başaran kefir, insanların aklında kilo aldırır mı? sorusunu getirmiştir.

Bu konuda kısa bir açıklama yapmak gerekirse besleyici özelliği bulunmasına ve içerisinde birçok değer taşımasına rağmen kefir, vücudunuza yüksek kalorilerin girmesine neden olmaz. Belirli miktar da kaloriye sahip olan kefir kilo almanıza neden olmayıp aksine bağışık sisteminizin güçlenmesine ve sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olacağı için kilo vermenize destek olacaktır. Ancak diğer içeceklerde olduğu gibi fazlaya kaçmamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle akşam yatmadan önce 1 bardak kefir içebilir ve etkileri ile sizde tanışabilirsiniz. Ayrıca 1 su bardağı kefir yaklaşık olarak 135 ile 150 kalori arasında değişmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kefir, kefir nedir, kefir ne işe yarar, kefir nasıl yapılır, kefir nasıl hazırlanır, kefir nasıl içilir, kefir kilo verdirir mi, kefir zayıflatır mı, kefirin faydaları, kefirin zararı var mı, kefir kilo aldırır mı, kefir kilo yapar mı, kefir tüketimi, kefir nasıl mayalanır, kefir maya tohumları, kefirin tadı, kefir kaç kalori, kefir nereden bulurum, kefir sağlıklı mı, kefirin özellikleri, kefir neyden yapılır, kefir hangi sütten yapılır, kefir hakkında, kefir diyete zarar verir mi, kefir neye iyi gelir