Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz yaz ayların en sevilen ve herkesin beğendiği bir meyve olarak bilinir. Kırmızı, sulu, buz gibi lezzeti ile yaz aylarının doğal serinleticisi sofraların vazgeçilmezidir. A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. Karpuzun %84’lük kısmı sudur. Sıvı bakımından zengin olan bu güzel meyve bir çok hanımın içinde korku oluşturur. Meyve şekeri bulunduran karpuz konusunda en merak edilen kilo aldırıp aldırmadığıdır.

Karpuz her ne kadar meyve şekeri barındırsa da yaz aylarında tüketilebilir en masum meyvelerden biridir. İçeriğinde bulunan şekerin oranı yüksek değildir. Fakat porsiyonu arttıkça tüketilen şekerde artacağı için kan şekerinde oynamalara neden olabilir. Bunun önüne geçmek için dengeli tüketimini sağlamak gereklidir. 1 ince dilim karpuzun kalorisi 15’tir. Ortalama 1 porsiyon karpuz  ise 100 gram – 150 gram arasında değişiklik gösterir. Bu açıdan bakıldığında ortalama 1 porsiyon karpuzun kalorisi ise 45’tir. Kalori bakımından da düşük olan ve yaz aylarında ihtiyaç duyulan sıvı alımı konusunda da katkı sağlayan karpuzu kilo aldırıcı olarak suçlamak doğru olmayacaktır.

Karpuzu ara öğünlerinizde 1 porsiyon meyve olarak tükettiğinizde ya da  tatlı ihtiyacı duyduğunuz dönemlerde  yemeklerden yaklaşık 45 dakika sonra tükettiğinizde  kilo aldırmadığını kendiniz bire bir yaşayarak görebilirsiniz. Eğer şeker kesintili bir diyet yapmıyorsanız gün içerisinde 1 porsiyon karpuz tüketebilirsiniz. Dilerseniz 1 porsiyonu  ikiye bölerek 2 ara öğünde galeta ya da 3 adet diyet bisküvinize ek olarak tüketebilirsiniz. Unutmayın kilo aldıran karpuz değil tükettiğiniz miktar ve zamandır.