D Vitamini ile Kemiklerinizi Güçlendirin

D vitamini yağda çözünen ve günlük pişirme yöntemlerinden zarar görmeyen dayanıklı bir vitamindir. Bu vitaminin görevleri kemiklerin sağlığını ilgilendiren kalsiyumla ilgilidir. Siz de güçlü kemikler istiyorsanız, D vitamini bakımından zengin bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. D vitamininin vücut açısından hayati önemi vardır. Peki D vitamininin bu hayati görevleri nelerdir? Hangi besinlerde bulunur ve eksikliği durumunda ne gibi rahatsızlıklarla karşılaşırız?D Vitamini ile Kemiklerinizi Güçlendirin

D Vitamininin Görevleri

D vitamini güneşin deri altındaki kolesterole etki etmesiyle açığa çıkar ve  vücuttaki kalsiyumu kontrol eden önemli bir hormona dönüştürülür. Bütün görevleri bu hormonun etkisiyle ilgilidir.  Kalsiyumun ve fosforun bağırsakta emilmesini sağlar ve bu minerallerin kemikler tarafından alınmasını kolaylaştırır.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini çocukların yetişkinlerden daha çok ihtiyaç duyduğu bir vitamindir çünkü çocukluk döneminde kemik gelişimi  hızlı bir şekilde devam eder. Bu süreç içinde D vitamini eksikliği yaşanması durumda çocuklarda raşitizm ortaya çıkar. Raşitizm kemik gelişimi bozar, ilk dişin çıkmasını geciktirir, duruş bozuklukları oluşturur ve yürürken kemiklerin eğilmesine neden olur.

Yetişkinlerde D vitamini eksikliği durumda osteomalasi adı verilen bir hastalık ortaya çıkar ki bu hastalık da raşitizm ile çok büyük benzerlik gösterir. Bu hastalıkta da kemikler yumuşar ve kolay kırılır.

Ancak bu iki hastalık da D vitamini desteğine ulaşımın kolaylaşması nedeniyle çok sık ortaya çıkan hastalıklar değildir.

Somon, morina balığı, ringa balığı, peynir, çedar, yumurta ve süt D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Vejetaryenler, eve bağımlı hasta ve yaşlılar, D vitamini içeren yiyecekleri yemeyen ve kapalı kıyafetler giyen insanda D vitamini desteğine ihtiyaç duymaktadırlar.