Çiğköfte Kilo Aldırır mı?

Çiğ köfte, Güneydoğu Anadolu bölgesine ait olup et ve bol acılı baharatlar ile yapılan bir köfte çeşididir. Ancak etsiz çiğ köftenin bir çok yerde satış mağazası açmasının ardından çiğ köftenin  gittikçe popülaritesi artmıştır. Gerçek çiğ köfteye kıyasla daha az acı ve daha az kalorili olması ile de diyet yapanlar için önerilebilen bir ara öğündür.

Çiğ köftenin ana maddesi olan ince bulgur metabolizmayı artıran bir gıdadır ve vücutta bulanan yağları daha hızlı yakar. İçerisinde bulundurduğu baharatlarda yine kilo vermede yardımcı olabilir. Bu baharatlardan en çok kullanılan acı biberin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. ANCAK yine içerisinde bulundurduğu yağlar dolayısı kalori de artış meydana gelir. Bundan dolayı haftada bir kereden fazla tüketmemeniz önerilir.

Çiğ köfte kilo aldırmaktan ziya de gördüğünüz gibi kilo vermeye de yardımcı olabilir. Bu yüzden diyet listenize çiğ köfteyi ekleyebilirsiniz. Hele ki karbonhidrat diyeti yapıyorsanız vücudunuzu tamamen karbonhidrattan uzak tutmak yanlış bir durumdur. Tam buğday ekmeği, kuru baklagiller ve koyu yeşil sebzeler vücudunuz için gerekli enerjiyi size vereceklerdir.

Çiğ köftenin Kalorisi

Çiğ köftenin kalorisi çok fazla değildir.

1 adet çiğ köftenin kalorisi 60-65 kalori arasında değişmektedir.

Eğer dürüm olarak tüketeceksiniz içerisinde 4 adet çiğköfte olduğunu varsayarsak yaklaşık 280 kalori diyebiliriz.

Çiğ köfte nasıl tüketilmelidir?

Etli çiğ köfte yerine etsiz çiğ köfte yemelisiniz

Çiğ köfte haftada bir kere tüketilebilir.

Lavaş yerine marul tercih etmelisiniz.

Etsiz çiğ köftesinin içerisine nane, maydanoz ve diğer faydalı baharatları atmak sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Türk mutfağının değerlerinden olan çiğ köfteyi gönül rahatlığı ile diyetinize ekleyebilirsiniz.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: kolay çiğ köfte tarifi, adıyaman etsiz çiğ köfte tarifi, çiğ köfte tarifi nefis yemek tarifleri, etsiz çiğ köfte tarifi, etsiz çiğ köfte tarifi oktay usta, çiğ köfte dürüm