Bütün Gün Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Günlük yaşantımızda sağlıklı besinler tüketerek hem tok kalmak hemde kilo vermek herkesin istediği bir durumdur. Kilo vermek isteyenlerin çoğu kilo verirken uzun süreli tok tutan besinleri tercih ederler. Bu besinlerin tercih edilme nedeni ise uzun süreli toklukla birlikte sağlanan iştah kontrolü ve az kalori alımıdır. Mide kendini dolu hissettiği sürece  yemek yeme ihtiyacı duymayacaktır. Böylece alınan besinin kalorisi kullanılacak yeni kalori istemi vücuttan sağlanacaktır.

Uzun süreli tok tutan besin özelliği taşıyan yiyecekler lifli yapıya sahiptir. Lifli yapıda olan besinlerin sindirimi daha geç yapıldığı için mide de uzun süre yer kaplarlar. Böylece mide dolu kaldıkça acıkma sinyalleri daha uzun araklıklarla beyne ulaşacaktır. Bu durumda kilo vermek için güzel bir fırsat olarak kullanılabilir.

Beyaz Lahana

Tok tutucu besinlerin başında beyaz lahana gelmektedir. Beyaz lahana düşük kalorisi ve bol lifli yapısı sayesinde midede uzun süre kalarak tok tutar. Ayrıca yağ yakıcı özelliğe sahip olan lahana bir çok ünlü isim tarafından çorba olarak tüketilmiş ve kilo kontrolü için kullanılmıştır.

Brokoli

Tok tutucu, sağlıklı yeşil sebzelerin başında gelen ve içerdiği antioksidanlar sayesinde kilo kontrol sürecinde çok tercih edilen bu sebze sağlıklı bir tok tutucudur. Düşük kalorisine rağmen bol lifli yapısı ile uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yulaf Kepeği

En sağlıklı tok tutucu besinler arasında başı çeker. Bol lifli yapısı ile hem enerji verici hemde uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir. Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde uzmanların tavsiye listesinde yer almaktadır.

Baklagiller

Nohut, fasulye, mercimek gibi baklagiller bol proteinli yapısı ile hem tok tutucu hemde besleyici yönüyle dikkat çekerler. Bu nedenle diyet listelerinde hayvansal proteinler kadar değer görürler. Salatalar ile tüketilerek daha düşük kalorili ve daha sağlıklı hal alırlar.