B Vitaminlerinin Faydaları ve Eksiklik Belirtileri

B vitaminleri besinlerde çoğunlukla beraber bulunurlar, bu vitaminler B-kompleks adıyla da alınır. B vitaminleri etkin sindirim ve sinir sistemin ile ruh sağlığında görev alırlar. Tüm vitaminler gibi eksikleri durumunda klinik semptomlar görülür ancak vitamin ağırlıklı bir beslenme programı ve multi-vitamin desteği ile bu etkilere çözüm sağlanır. Stres altında kalmak vücudun B vitamine olan ihtiyacını arttırır. Peki B vitaminlerinin vücudumuzdaki  görevleri nelerdir ve hangi besinlerden alınabilinir ? Bu vitaminlerin yeterli düzeyde alınmaması ne gibi sonuçlar doğurur?B Vitaminlerinin Faydaları ve Eksiklik Belirtileri

B1 (TİAMİN)

En önemi görevi enerji üretimine katılmaktır. Yağın, karbonhidratın ve proteinin  enerjiye dönüştürülmesinde görevli enzimlerin oluşumuna katılır.

B1 Eksikliği: . Alkol kullanımı B1 vitamini kaybına neden olur. B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaştığı zaman  beriberi denilen ölümcül bir hastalık oluşur.  Beriberi hastalığının belirtileri halsizlik, yorgunluk,bulantı, kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvının vücutta birikmesidir. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise yorgunluk, halsizlik ve depresyon hali görülür.

Bulunduğu besinler: yumurta, kepekli ekmek, zenginleştirilmiş kahvaltılık  tahıl,yoğurt, çedar, maya özü, peynir,pirinç, patates, süt ve tavuk..

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 vitaminin görevi ise oksijen yardımıyla yağlar, proteinler  ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine katılım sağlamaktır.

B2 Eksikliği:  Hayvansal besinler B2 bakımından en zengin besinlerdir bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler örneğin vejetaryenler B2 vitamini eksikliği riski taşırlar. B2 vitaminin eksikliğinde dudaklarda yanma, ağrı ve kurumalar görülür. Gözlerde kızarıklıklar, kaşıntı, göz yorgunluğu oluşur.

Bulunduğu besinler: buğday özü, tavuk, kahvaltılık tahıllar, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN)

B3 vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde görevli iki enzimin oluşumunda etken maddedir.

B3 Eksikliği:  B3 eksikliğinin ciddi olduğu durumda ölümcül pelagra hastalığı oluşur. En önemli belirtileri güneş gören deride simetrik yaraların oluşması ve  eksikliğinin ciddi olduğu durumda pelagra hastalığı oluşur. Bu hastalığın en önemli belirtileri güneş gören deri de simetrik yaralar ve sinir sisteminde bozulmaların oluşmalarıdır. Bu hastalık daha çok tek bir besin maddesine yoğunluk veren besin programı tercih edenlerde görülmektedir. Örneğin sadece mısıra dayalı bir beslenme programı gibi. Eksikliğin daha hafif olduğu durumlarda ise belirtiler, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve asabiyettir.

Bulunduğu besinler: peynir, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, çedar ve yumurta..

Karaciğer hastalığı olan, gut,diyabet, mide ülseri hastalıkları olan kişilerin B3 desteği almaları tavsiye edilmemektedir.

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de diğer B grubu vitaminleri gibi yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde rol alır.  Sinir sisteminde bazı hormonların çalışmasında, bağışıklık sisteminin korunmasında, böbrek üstü bezi fonksiyonlarında, antikorların üretiminde önemli yer tutar.

B5 Eksikliği:  B5 eksikliğinin bir hastalığa neden olduğu henüz belirlenmemiştir. Eksiklik halinde sadece kişilerde halsizlik,baş dönmesi, baş ağrısı, ve kas güçsüzlüğü görülür.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, tavuk ve buğday kepeği B5 vitamini açısından zengin besinlerdir.

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Yağ metabolizması, merkezi sinir sistemi aktivitesinde ve hemoglobin üretimde görevlidir. Bunun yanında Protein enzimlerinde de önemli bir yeri vardır.

B6 Eksikliği:  Eksikliği halinde ağız, göz ve burun çevresinde pul pul kabuklu ve yağlı bir cilt oluşumu görülebilir. Ciddi eksiklik durumlarında ise beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmalar ve bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluşabilir.  B6 eksikliği adet dönemi gerginliğin azaltılmasında da kullanılır.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan zengindir.

B12 (KOBALAMİN)

B12  kobalt içeren bir vitamindir ve ölümcül bir anemiyi önleme etkisine sahiptir. DNA sentezinde ve özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamindir.

B12 Eksikliği:  B12 eksikliği ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. B12’nin  önleyici etkisi olmazsa  ölümcül bir tür anemi ortaya çıkar. Eksiklik belirtileri çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmadığı için gizli gelişir ve ciddi nörolojik hasarlara neden olur.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta,  süt ve süt ürünleri,maya özü.. B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmazlar.