Akşam Vakti Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir ?

Sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar geçen sürede yediğimiz yiyecekleri bir şekilde hazmederiz. Fakat önemli olan akşam yemek saatinde yiyeceklerimizin kilo aldırmayan ve hazmı kolay yiyecekler olmasına dikkat etmeliyiz.

Yaz ayı yaklaşırken çoğumuzu kilo verme telaşı sarar. Fit bir görüntüye sahip olmak isteriz ve  belli başlı diyetlere başvurarak kilo vermeyi amaçlarız. Burada dikkat etmemiz gereken önemli şeylerden bir tanesi sağlıklı beslenmek için bünyemize zarar veren yiyeceklerden kaçınmak. Kilo verirken sağlığınızdan olmayın. Sabah kahvaltıları sağlam yapılmalıdır. Gün ortasında hafif ara öğünlerle tokluk hissiniz koruyacak besinler tüketebilirsiniz. Akşam yemekleriniz ise her gün belirli saat aralığında yenmelidir. Çünkü akşamları gün içine nazaran daha hareketsiz geçer. Akşam yemeğinden gece uykusuna kadar geçen sürede yediklerin hazmedilmesi gerekir. Hazmedilmediği takdirde şişkinlik, halsizlik, gaz, kilo alma gibi problemler oluşur.

Peki akşam vakti kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir ?

  • Salatalık; salatalarınızda salatalık tüketebilirsiniz Su deposudur aynı zamanda tokluk hissi verir.
  • Brokoli; Lif ve C vitamini deposu. Ayrıca kilo vermeye yarayan kalsiyum içeriyor. Karaciğere iyi geliyor. Hazma yardımcı oluyor
  • Yağsız et; protein zengini olduğu için tok kalmanıza yardımcı olur.
  • Sardalya; Hem lezzetli hem besin değeri yüksek balığı akşam yemeklerinde yemeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
  • Sarımsak; karaciğeri zehirli maddelerden arındırmanızı sağlayacaktır. Yemeklerinizin yanında, salata ya da soslarda sarımsak yiyebilirsiniz.
  • Ciğer; vücuda B5 vitamini sağlamaktadır. B5 vitamini yağ yakma kapasitesini arttırıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı zayıflama esnasında mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecektir.
  • Enginar; Potasyum, kalsiyum ve manganez açısından zengin olan A, B1 ve C vitaminlerini içerir. Yanlış beslenme, ilaç veya alkol kullanımı sonucu oluşan toksinlere karşı karaciğeri koruyucu rol gösterebilen, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesinde etkili olabilen bir besindir. İştahın dengelenmesine ve sindirime yardımcı özellikler taşıyabilir. Vücut ve özellikle karaciğer için iyi bir temizleyici olan bu lezzetli ve aromatik besinin yağ yakımında yararı olduğu biliniyor.
  • Fasulye; içindeki lif sayesinde kolestrolünüzü düşürür.
  • Yoğurt; Yüksek proteinli ve düşük şeker oranlı yoğurttan günde üç defa tüketenler diğerlerine göre çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirler.