Zayıflayamıyorsanız Sebebi: Şişkinlik

20131120020824438Vücudumuzun sağlığı her şey den daha önemlidir, bunun için yapılması gerekenler arasında bilinçli davranmak ve doktor kontrolü altında olmak gerekir ve ne yaparsak yapalım sağlıklı beslenme yolundan çıkmamak gerekir,  beslenmemiz sırasında ne bazen şişkinliği önleyemediğimiz kendimiz sürekli ödem dolu hissettiğimiz anlar olabiliyor bu durum tıpkı bir hastalıkmış gibi bizim motivasyonumuzu bozup, diyet yaparken veya sağlıklı beslenirken bile olumsuz etkileyebiliyor.

Peki, nedir bu şişkinlik, neden dolayı oluşur… Bağırsak hareketlerinin farklılaşması nedeniyle oluşan şişkinlik herkesin farklı bir bağırsak ritmi olması nedeniyle sindirimi zor toksinlerden, zengin beslenme tarzı nedeniyle bazı ceplerin tıkanması sonucu faaliyet yavaşlaması görülür ve bu gibi durumların önüne geçilmesiyle hem kilo kontrolü sağlanmış olur hem de hazımsızlık gibi durumlar nüksedemez.

Tedavi ise şöyle olabilir öncelikle şişkinliğin nedenleri araştırılmalıdır ve ona göre kaydı tutulmalıdır. Örneğin stres faktörüne bağlı kaldığınız da çevresel kirleticiler vücudunuzu istila ettiğinde ve kendinizi güvende hissetmediğiniz de sindirim sisteminde sıkıntılar başlar, sahte açlık nöbetlerine tutulur ve kilo alabilirsiniz ayrıca vücut beslenemediği için enerji kayıpları ve hazım güçlükleri başlar ve akabinde sindirilememiş öğeler toksin etkisi yaratır bu da temizlik kanalları olan bağırsakları zorlar ve sağlığımızı tehdit eder.

Bu durumda yapılacak şeyler arasında diyetiniz ya da beslenmeniz de bulunan temel besinler farklılık göstermekle birlikte baklagiller, soğan, brokoli, karnabahar, şekersiz şekerlemeler, gazlı içecekler, mide boşalma hızını düşüren, yüksek kalorili yağlı besinler azaltılmalıdır. Probiyotik ürünler, süt gibi besinlerde diyete alınması gereken besinler arasındadır, nane çayı tüketmelisiniz, küçük porsiyonlar tüketmeye özen göstermelisiniz, heyecanlı ve üzgünken yemek yememeye dikkat etmelisiniz ve diş sağlığına çok önem vermelisiniz