Sağlıklı Beslenme Nedir

Saglikli Beslenme NedirSağlıklı beslenme dediğimizde kastettiğimiz şey ne anlama gelir? Sağlıklı beslenme nasıl bir beslenme programıdır? Gibi sorularınız varsa bu sorularınızın yanıtlarını alabileceğinizi düşündüğümüz yazımızı okumalısınız. Bu yazımızda sağlı beslenmenin özellikleri ve faydaları üzerinde durduk.

Sağlıklı beslenme, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bakımından vücuda yeterli olacak şekilde düzenlenmiş bir programa uygun beslenme olarak tanımlanabilir.Şöyle ki vücudumuzun ihtiyacı olanları karşılayan, bu ihtiyaçlar bakımından ne az ne fazla gelecek şekilde düzenlenmiş bir programdır. Beslenme programınızın sağlıklı olması için yapmanız gereken , yediğiniz yiyeceklerin taze ( vitamin ve mineral bakımından zengin olmaları için), pişirilme açısından sağlıklı ( kızartmaların aşırı yağ oranı içermesi gibi) ve sadece sizi doyuracak kadar ( tıka basa doymak değil açlığın yatışması) miktarlarda olmasına özen göstermektir.

Beslenme programınızın içeriği kadar, beslenme programınızın aralıkları da oldukça önemli taşır. Hiç bir öğünü atlamama dikkat edin. Bir öğün atlanması diğer bir öğünde fazla yemek yenmesine ve vücudun direncinin bu zaman aralığında düşmesine neden olur. Aç kaldığınız süre boyunca metabolizmanız yavaşlar ve bu sizin kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Bu nedenle beslenme programınızın sizi asla aç bırakmaması gerekir. Öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken hem de öğünlerde ihtiyacınız olandan fazla yemenizi önüne geçer.

Tüm bunların yanında sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı sağlıklı beslenmenin desteklemek için gün içinde tüketmeniz gereken enerjiyi tüketmektir. Vücudunuzu çalıştırmak sadece kilo vermek ya da formda kalmak için değil, beyinin mutluluk hormonu salgılatması açısından da önemli arz etmektedir. Böylelikle can sıkıcı bir çok hastalığa neden olan stres unsurundan korunurken, bir yandan da fit bir görünüme sahip olursunuz.