Saçlar kırılmadan uzasın

Saç uzatmak zor zanaat vesselam, hele de ince telli saçı uzatmak ayrı bir zor. Kırılgan yapıya sahip saçlar birçok kadının ortak sorunu. Gelişen saç şekillendiricilerle de saçlarımız her gün ayrıca yıpranıyor. Hemen her gün kullanılan; düzleştiriciler, maşalar, yüksek ısıda kullanılan saç kurutma makineleri özellikle zayıf saçların en büyük düşmanı. Bu makinelerin ortak özelliği ise; yüksek ısıda saça şekil vermesi. Hâl böyle olunca da saçlar gün geçtikçe yanıyor ve saçların uçları çatallaşıyor, böylelikle uzaması da hayal oluyor.

 

 

Güçlü Saçlar

Saçları kimyasal etkilerden uzak tutmak gerekir. Röfle, perma, boya gibi kimyasal içerikli uygulamaları mümkün olduğunca seyrek yaptırılmalı. Petro kimya ürünü olan vazelinli şampuanlar ve kremler tercih edilmemeli. Saç köpüğü, saç spreyi, jöle gibi saç şekillendiricileri, alkol içerdiği için saçın yıpranmasına neden olur. Bu ürünleri kullanırken dikkat etmeli, bu ürünlerin kullanıldığı günün akşamına saçlar suyla durulanıp, temizlenmeli.

 

 

Saçları beslemek adına bitkisel çözümleri kullanabiliriz. Jojoba yağı, ısırgan otu özlü şampuan ve saç kremleri tercih edilebilir. Saç tipine uygun şampuan kullanıldıktan sonra kondisyoner (geliştirici) özelliğe sahip olan saç kremleri tercih edilebilir. Bu tip saç kremi çeşitlerine http://www.hepsiburada.com/ ‘dan bakabilirsiniz.

 

 

Kondisyoner Saç Kremi

Saç Kremi

Saçların yıpranmasına neden olan bir başka unsur; saçları sıkı bir şekilde toplamak. Özellikle lastik tokayla sıkı şekilde tutulan saçlar çok kolay yıpranıyor. Bunu engellemek için, mümkün olduğunca gevşek şekilde, dişli tokalarla tutmak veya saçları serbest şekilde kullanmak yerinde olacaktır. Saçları örmek saçı uzatır derler, ama saçı ördükten sonra ince lastik tokalardan kullanılırsa, saçlar fena halde yıpranır. Saçı örmek istiyorsanız toka kullanmadan örgü şeklinde durmasını sağlamak ya da kalın bir toka kullanmak gerekir. Saçın en ucuna kadar örmemek de başka bir çözüm olabilir.

 

 

Saç Örgüsü Modeli

 

Saç Tarama Şekli

Her gün saçı aynı yönde taramak saçları güçsüzleştirir. Saçı farklı yönde taramak, farklı modeller yapmak saç diplerini güçlendirecek ve uzatmaya yardımcı olacaktır. Saçı tararken kullandığımız tarak da ayrı bir öneme sahip. Uçları kalın, seyrek dişli taraklar tercih edilmeli. Saçlar ıslak veya kuruyken kesinlikle taranmamalı. Nemli halde ve seyrek sıklıkta taramak yıpranmayı oldukça azaltacaktır.  Saçları, en az üç ayda bir kırıklarını toplatmak amaçlı kestirmek de saçı uzatmak isteyenler için olmazsa olmazlardan.