Fazla Kilolardan Kurtulmanıza Yardımcı Dukan Diyeti

Sınırsız et yiyebilirsiniz

Dana ve sığır eti, biftek, fileto, kıyma olarak her türlü eti tüketebilirsiniz. Diyetin ilk aşaması saldırıdır ve beş gün yapılması önerilen diyetin bu aşamasında sadece protein vardır. En fazla %10 yağ içeren et, yapışmayan tavada, fırında ya da ızgarada pişirilebiliyor. Beyaz et de diyete uygundur. Buharda pişirilmiş, ızgara ya da tütsülenmiş er türlü deniz ürünü tüketebilirsiniz ancak yağlardan ve konserlerden uzak durmalısınız. Yumurta 3-4 adeti geçmemeli, yağsız süt, yoğurt veya peyniri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Fazla Kilolardan Kurtulmanıza Yardımcı Dukan Diyeti

Bu aşamadaki en önemli kurallarda biri bol bol su içmektir. Protein  atıkları yani azotlu bileşikler vücut için oldukça zararlıdır. Temizlemek için günde en az iki litre su tüketilmesi önemlidir. Bir de yapmanızın gereken en önemli şeylerden biri de yoğun egzersizdir. İlk bir kaç gün yorgun hissedeceksiniz fakat daha sonra vücudunuz bu tempoya alışacak. Bu aşamadan itibaren hiç bir şekilde aksaklık yapmamanız gereklidir.

Kilo Kaybı, Zayıflama

Beş günlük yoğun proteinli besinlerden sonra asıl kilo vereceğiniz bölüm başlıyor. Mönüye birince aşamadakilere ek olarak çiğ ya da pişmiş sebze ekleniyor. Ancak nişasta içeren gıdalar tamamen yasak durumda. Sebzeleri de ette olduğu gibi yağsız pişirmeniz gerekli.

Haftada 1 Gün Protein

Bu aşamanın ne kadar süreceği kaybettiğiniz kilonun 4.5 katı ile hesaplanıyor. Örneğin 15 kilo verdiyseniz 67 gün koruma diyeti yapmanız gerekli. Neler yiyebileceğinize gelirsek; Her gün sınırsız et, tavuk, deniz ürünleri, yağsız süt, yoğurt, peynir ve yumurta. Haftada altı gün; bir porsiyon meyve (muz, üzüm, kiraz hariç her türlü meyve), iki dilim kepekli ekmek, 40 gram normal peynir, kilo verme aşamasındaki sebzeler. Haftada iki kez birer porsiyon nişastalı gıdalar (patates, makarna vs), kuzu eti, tatlı… Bu aşamayı da geçtikten sonra artık yapmanız gereken tek şey var: Normal hayatınıza devam ederken haftada bir gün saf protein diyeti yapmak.

Fransız kadınlarının zayıf kalmalarını sağlayan diyet olarak hayatımıza giren dukan diyetini uygulamak için artık önünüzde hiç bir engel yok. Yapmanız gerek tek şey diyetin gerektirdiği kurallara uyup o zayıf ve güzel günler için sabırlı olmak…