Evde Saç Bakımı

Evde Sac BakimiEvinizde olabildiğince ucuza ve olabildiğince etkili bir saç bakımı yapabilirsiniz?!İnsanların bazı zamanlar saçları zayıf düşer. Erkeklerde bazı hormonal nedenler saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Kadınlarda ise metabolik nedenler saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca lohusalık dönemine, son baharlar, rahatsızlıklarda, diyet yapıldığı zamanlarda da saçlar etkilenmektedir. Siz de evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Ancak öncelikle saç bakımı için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenleri sıralayalım.

Fazla miktarda kırmızı et, yağlı şarküteri, katkı maddesi bulunan besin maddeleri, aşırı asitli ve baharatlı yiyecekler saçlara zarar vermektedirler. Soya fasulyesi, zeytin yağı, ıspanak, pazı gibi lifli yeşil sebzeler yiyerek saçlarınızın kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında beslenme düzeninizin vitamin bakımından zengin olması saç kalitesi açısından çok önemlidir.  Bu nedenle  bol bol meyve ve sebze tüketerek saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz bu tarif ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Malzemeler; 1 tatlı kaşığı susamyağı, 1 tatlı kaşığı tatlı bademyağı, 1/2 tatlı kaşığı hint yağı, 2 ampul bepanten, 2 ampul e vitamini. Tüm bu malzemeleri ılık olacak şekilde bir kapta karıştırarak daha önce 2-3 dakika  su buharına tutulmuş olan saçlı deriye avuç içiniz yardımıyla hafif bir masaj eşliğinde yedirin. 10 dakika kadar masaja devam edin. 1,5-2 saat karışımı saçta beklettikten sonra hafif-yumuşak bir şampuan yardımı ile yağın fazlasını saçtan akıtın. Bu arındırmaya yeterli gelmez ise ikinci kez saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz. 1 litre suyun içinde ısırgan otu ve adaçayını kaynatın ve daha sonra suyunu süzün. Bu suyu ise 10 litre suya karıştırın. Ortaya çıkan tonik ile saçlarınızı duruladığınızda saçlarınızın güçlendiğini ve parlaklık kazandığını göreceksiniz.