Düşük Karbonhidrat Diyeti

12 gün diyeti de denilen bu diyet karbonhidrat alımının düşürülmesine dayanmakta. Dolayısıyla diyette şekerli ve nişastalı besinler yer almıyor.

Kahvaltı:Yarım portakal ya da 120 ml yeni sıkılmış portakal suyu. En az iki yumurta ve 2 pastırma, 3 bardak su ve istenirse sadece 1 fincan şekersiz çay ya da kahveDüşük Karbonhidrat Diyeti

Öğle Yemeği:  Yarım portakal ya da 120 ml yeni sıkılmış portakal suyu, limon soslu salata, haşlanmış et balık ya da tavuk, 2 bardak su ve şekersiz çay yada kahve.

Akşam Yemeği: Yarım portakal ya da 120 ml yeni sıkılmış portakal suyu. Et balık ya da tavuk. Karbonhidrat bakımından düşük bir sebze. 2 bardak su, 1 fincan şekersiz çay ya da şeker.

Aralarda acıktığınızda su içebilirsiniz. Yatmadan önce birşey atıştırmak isterseniz 250 ml yarım yağlı ya da yağsız süt.

Bu diyeti 12 gün uyguladıktan sonra 2 gün ara verip tekrar uygulayabilirsiniz. 

Yiyebilecekleriniz; Fasulye filizi, domates, karnabahar, şalgam, hardal bitkisi, kabak, bamya, biftek, brüksel lahanası, turp, dolmalık biber, yeşil soğan, sosis, tavuk, hindi, balık, ton balığı, ıstakoz, karides, yengeç, hardal bitkisi..

Yememeniz Gerekenler; Süt ürünleri, peynir, tatlı, patates, ekmek, soğan, mısır gevreği, fındık, makarna, mısır, patates cipsi, mısır cipsi, jöle, reçel, nişastalı sebzeler.

Dikkat etmeniz gereken menüde olan tüm yiyecekleri yemelisiniz. Öğün aralarında hiç birşey yememelisiniz. Eğer çok acıyor dayanamıyorsanız öğünlerdeki sebze miktarını arttırabilirsiniz. Çay, kahve ya da sodalı içecekler içeriğindeki kafein nedeniyle yağ yakımını yavaşlatır bu nedenle içmemeniz gerekmektedir. Her gün en az 10  bardak su içmelisiniz.