Dizlerinizdeki Fazlalıklardan Kurtulun

Vücudun diğer bölümleri gibi dizlerde yaşlanır, paslanır ve kalınlaşır. Dizlerinizi sık sık büküyorsanız bile onları gerçek anlamda kaç kez çalıştırdınız? Dizlerin etrafında kötü lenf dolaşımından kalan artıklar birikir. Sonuçta selülit yerleşir ve dizleriniz kalınlaşır.

Bir kaç önlem

Kan dolaşımını hızlandırmak için dizlerini dairesel olarak ovun. Soğuk su altında dizlerinize fırçayla veya kabak lifiyle masaj yapın. Soğuk su fırçanın etkisini arttıracaktır. Gün geçtikçe daha sert fırça kullanmaya başlayın.

Soğuk su altında ki masajı ponza taşıyla da yapabilirsiniz. Yumuşak ve dairesel hareketlerle dizinizi ovun, sıyrık yaratmamaya dikkat edin.

Dizlerinizdeki Fazlalıklardan KurtulunMasajlar

Yağ tabakalarını eritici niteliği bulunan şerbetçi otu, sarmaşık ya da yosun içeren kremlerle masaj yapılabilir. Derinin sarkmasını engellemek için avuç içleriyle yukarı doğru dairesel olarak masaj yapılmalıdır.Masaj ne bir okşama ne de bir işkencedir. Hareketleriniz ser ama hiç bir zaman özellikle de selülite ağrı verici nitelikte olmamalıdır.

Jimnastik Hareketleri

Jimnastiğin iki amacı vardır. Az gelişmiş kasları güçlendirmek ve sertleşen eklemleri esnekleştirmek. İşte dizlerinizi inceltmek için bir kaç hareket;

  • Bir masanın kenarına tutunarak ayakta bacaklarınızı sıkın. Bir bacağı bükerek diğerini yatay tutarak eğilip kalkın sonra öbür bacakla yineleyin.
  • Ayakta bacaklarınızı açarak durun. Bir bacağı dik tutarak öbürünü yana doğru olabildiğince çok bükün. Bu hareketi öbür bacakta da yapın.
  • Bacakları boşlukta bırakarak bir masaya oturun. Sonra bacakları birbirine yapışık olarak yere paralel olana kadar kaldırın, gerin ve bu pozisyonda olabildiğince uzun süre kalın.
  • Hareket ettirmeden bile bacaklar çalıştırılabilinir. Makyaj yapmak, saçları taramak ya da başka bir iş sırasında ayakta durduğunuzda bacakları birleştirerek gerin ve parmak uçlarında yükselin. Ayrıca yerden bir şey almak gerektiğinde sırtınız dik, dizlerinizi kırarak eğilim. Bu biçimde eğilmek sırt içinde yararlıdır.