Cilt Bakım Kuralları

Bu yazımızda cildinize bakım yapmanın önemi üzerinde durmak istedik.  Güzellik için sağlıklı bir cildin önemi büyüktür. Estetik bir görünüm için cilt bakımlarınızı düzenli yapmalı ve birazdan okuyacağınız tavsiyelere uymalısınız. Cilt bakımı için pratik bir kaç kuralı sizlerle paylaşıyoruz.

Sakınmanız GerekenlerCilt Bakim Kurallari

  • Sigara ve Alkol: Bu iki etkende vücudu zehirlediğinden sadece cildiniz için değil genel sağlığınız için uzak durmanız önerilir. Cilt sağlığı açısından sigara oldukça zararlıdır.  Sigara gözeneklerininizin kapanmasına ve siyah noktalarınınızın çoğalmasına neden olacaktır ve ağız çevresindeki kırışıkların daha kolay belirmesine sebebiyet verebilir.
  • Düzensiz Uyku: Düzensiz uyuyorsanız ve uykunuzu iyi alamayan biriyseniz zaten cildinizde yanlış giden birşeylerin olduğunu siz de görüyorsunuzdur. İyi alınmamış bir uyku  hemen cildin gevşemeye ve rengin soluklaşmasına neden olur. Bu sebeple uyku düzeninize dikkat ederek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Makyaj: Makyajın temizlenmesi oldukça önemli bir unsurdur.  Makyajınızı iyi temizleyemezseniz cildinizdeki zararlı toksinlerin atılmasını engellemiş olursunuz. Bu da cildinizde akne, sivilce, siyah nokta, lekelenme gibi problemler ortaya çıkamasına sebebiyet verebilmektedir. Göz makyajının temizlenmemesi kirpiklere zarar verebilir ve bu durum çeşitli göz enfeksiyonlarına neden olur.
  • Sivilceleri Sıkmak, Oynamak: Sivillerle oynamak, cilt dokunuza büyük zarar vermektedir. Üstelik elinizde bununan mikroplar derinize işleyebilir ve enfeksiyona sebep olabilir. Enfeksiyon kapmanız durumunda sivilce de büyür. Bu nedenle sivilcelerinizi sıkmayın bunun yerine bu bölgeye antiseptik bir krem sürerek, sivilcenin kaybolmasını beklemek en doğrusu olacaktır.

    Sağlıklı ve Zinde Bir Cilde Sahip Olmanın Altın Kuralları

  • Dengeli beslenmeye özen gösterin.Balık ve beyaz ete öncelik tanıyarak bol bol meyve ve sebze tüketmeniz sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdırç
  • Günde en az 2,5 litre su tüketin. Yüzünüzün kaslarını güçlendirebilmek ve kırışıklıklara karşı korunmak için günlük yüz jimlastiği yapmalısınız.
  • Uyurken ince bir yastıkla yatmak ve sırt üstü uyumak kırışıklıkları engellemek için oldukça etkilidir. Hem ince yastıklar boyun ağrılarınında önüne geçmekte size yardımcı etki gösterir.
  • Göz altlarınız için ayrı yüzünüz için ayrı bir bakım kremi kullanmalısınız, böylelikle birbirinden farklı yapıdaki iki cildi beslemiş olursunuz. Kremlerinizi uygularken cildinize masaj yapmanız da genç kalmak için önemlidir.