C Vitamini ve Önemi

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve vücudumuz için çok önemli görevleri yerine getirmektedir. Bu vitamin sağlımız açısından vitamin ve mineral arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Günümüzde C vitamini  en çok alınan vitamin destektir. Peki C vitamini vücudumuz açısından ne gibi  bir önemi vardır? Hangi besin maddeleri C vitamini bakımından zengindir? Eksikliği halinde neyle karşılaşırız?C Vitamini ve Önemi

C vitamininin Görevleri

  • Kolejan oluşumunda,
  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesinde,
  • Antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonunda,
  • Böbrek üstü bezlerde hormonların oluşmasında,
  • Demirin emiliminde,
  • Folit asit metabolizmasında görev yapar.

C vitamini görevlerinin bir çoğunu anti-oksidan olarak yapar yani vücudu serbest radikallerden korur. Serbest radikaller kanser ve kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara neden olduğu düşünülen moleküllerdir.

C vitamini Eksikliği: C vitaminin eksikliğinin ciddi olduğu durumlarda iskorbüt adı verilen bir hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın semptomları yorgunluk, güçsüzlük, huzursuzluk, kas ağrısı, diş eti kanaması ve dişlerin sallanmasıdır. Eksikliğin ciddi olmadığı durumlarda belirti görülmez, bu durumda C vitamini anti-oksidan görevini yerine getiremediği için serbest radikallerin oluşturabileceği hastalıklara zemin oluşur.

C vitaminin bulunduğu besinler ; siyah kuş üzümü, yeşil biber, Brüksel lahanası, mango, karnabahar, lahana, portakal, mandalina, üzüm suyu, patates, pırasa ve muzdur.

C Vitamini Desteği:

C vitamini bir çok hastalığın tedavisinde destek olarak verilmektedir. C vitaminin destek olabileceği hastalıklar şöyle sıralanabilir:

Enfeksiyon Hali: C vitaminin enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı bilinen bir gerçektir. Enfekte olmuş kişilerde C vitamini düzeyinde düşüş görüldüğünden, bu kişilerin C vitamini desteği alması gerekmektedir.

Cerrahi ve Kemik Kırılması: C vitamini önemli ameliyatlardan sonraki yara iyileşmesine yardımcı olur ve kırılan kemiklerin kaynamasında hayati önem taşır.

Diş Çekimleri: Diş çekimlerinden önce ve sonra alınan C vitaminin diş etlerinin hızla iyileşmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

Anemi: C vitamini demirin birikmesiyle ilgili görevli olduğundan, anemi tedavilerinde önem taşır.

Mide Hastalıkları: C vitamini ülserin iyileşmesi açısından tedavide kullanılmaktadır.