A Vitaminin Faydaları

A vitamini yağda çözülen ve karaciğerde depolanan vücudumuzda çok önemli işlemlere katılan bir vitamindir.  Tüm mineral ve vitaminler gibi A vitamini ihtiyacı vücudun kendisi tarafından karşılanabilir değildir, bu ihtiyaç besinler üzerinden karşılanır. Bu vitamin cilt ve göz sağlığında rol oynar. Cilt problemleri yaşıyorsanız, görme bozuklukları yaşıyorsanız  A vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Peki A vitamininin faydaları nelerdir, hangi besinler bulunur? A vitaminin eksiklerinde ne gibi semptomlar görülür?A vitamini

 Vücutta ki rolü: A vitamini öncelikli olarak gece görmemize olanak sağlayan göz pigmentlerinin yapımına katılır ve gece körlüğünün oluşmasını engeller. Cilt, mukoza ve burun sağlında etkindir. Solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Boğaz ve akciğerlerin sağlığının korunmasında büyük bir rol oynar.  Cenin gelişimi ve kemik gelişimi sağlığı için gerekli olan vitaminlerdendir.

Eksikliği durumu : A vitamininin eksikliği durumunda cilt problemleri gözlenir. Solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı hassasiyet görülür. Eksikliğin şiddetlenmesi durumunda göz hastalıkları, görme bozuklukları, gece körlüğü ve hatta körlük oluşabilir. Günümüzde dünyada her yıl 250.oo0 çocuk A vitamini eksikliği nedeniyle körlük yaşamaktadır.

A vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğundan, yağ emilimi problemi olan kişilerde A vitamini eksikliği görülmesi muhtemeldir. Bunun dışında vejetaryenler, özellikle katı vejetaryenler, şeker hastaları, yakın zamanda yüksek dozda  A vitamini tüketimine neden olan ateşli hastalık geçirenler, yağ emilimini sekteye uğratan ilaç kullananlarda da A vitamini eksikliği görülür.

A vitamini eksikliğinin  A vitamini içeren; kuzu ciğeri, havuç, yumurta, peynir, süt, peynir, biftek ve yeşil sebzeler tüketilerek, multi-vitamin desteği ile klinik semptomlar ortadan kaldırabilinir.  Bu besinler tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur pişirme işlemin kızartma şeklinde yapılmamasıdır. Bu şekilde yapılan pişirme, besinin vitamin değerini kaybetmesine neden olacaktır.